پدرم، خودش سیگاری است، ولی اگر بفهمد من هم سیگار می‌کشم از خانه بیرونم می‌کند، وقتی هیجانی می‌شوم باید سیگار بکشم»، این جملات از زبان ترمه دانشجوی فنی مهندسی یکی از دانشگاه‌های تهران بیان‌شده است.

از ژست سیگار کشیدن دوستم خوشم می‌آمد برای همین دوست داشتم آن را تجربه کنم. در نخستین تجربه نمی‌دانستم چطور باید بکشم، اوایل برای تهیه سیگار از دکه‌ها هم خجالت می‌کشیدم و می‌گفتم که برای پدرم یک بسته سیگار فلان می‌خواهم. کوچه خلوتی را پیدا می‌کردم تا کسی از آشنایان اتفاقی من را نبیند. در مواقع بروز اتفاقات مختلف احساس می‌کنم بین انگشتانم چیزی کم است و هیجانی می‌شوم، نخستین چیزی که به طرفش می‌روم سیگار است.»

مهسا از برابری حقوق زن و مرد در جامعه امروز ما می‌گوید و عنوان می‌کند به عنوان یکی از دختران همین جامعه می‌خواهد ثابت کند که هیچ تفاوتی میان زن و مرد نیست و همان طور که مردان می‌توانند به راحتی سیگار بکشند ن هم می‌توانند همانند آن‌ها این کار را انجام دهند.

دوست او که نازنین نام دارد در حالی که به آرامی به سیگارش پُک می‌زند و دود آن را در فضا پخش می‌کند به دنبال صحبت‌های مهسا فقط این جمله را می‌گوید: " از کشیدن سیگار بیشتر از ضررهایش، نفع می‌برم. "

یکی دیگر از دختران همان میز که سنش از مهسا و نازنین بیشتر، اما مشخص است که به بیست و شش سال هم نرسیده، گفت و گویمان را این طور پایان می‌دهد: "با این موضوع که خیلی از خانوما نه تنها سیگاری شدن و حتی بعدشم به مصرف مواد دیگه رو آوردن موافقم و این موضوع داره روز به روزم بیشتر میشه، اما ما انسانا اختیار داریم و مسبب هر انتخاب خوب یا بدی که می‌کنیم هم خودمونیم. من خودم اولش برای این که تجربه کنم سیگار چه حسی میده با یه نخ شروع کردم، اما شده توی یه هفته به یه پاکت هم رسیدم. "

دختر ۱۹ ساله دانشجوی دانشکده هنر

گفتگو با ترمه، مهسا و نازنین دانشجوی رشته مهندسی

دختران دانشجوی سیرجانی

سیگار ,مهسا ,نازنین ,تجربه
مشخصات
آخرین جستجو ها